fb_icon
Blog

komunita

Nezaradené

BRATISLAVSKÁ DATABÁZA DOBROVOĽNÍKOV

Občianske združenie MLADÁ PETRŽALKA odštartovalo v roku 2014 projekt s názvom BRATISLAVSKÁ DATABÁZA DOBROVOĽNÍKOV. Cieľom tohto projektu je vytvoriť jednotnú platformu nielen fyzických ale aj právnických osôb, ktoré majú záujem zapojiť sa do dobrovoľníckych aktivít alebo realizovať vlastný verejnoprospešný projekt na území hlavného mesta. Na všetky Vaše podnety a podporu sa úrimne tešíme a veríme, že sa nám spoločne podarí spraviť veľa dobrých a efektívnych výsledokov.

MAKÁME NA SEBE

Máme radosť z aktivity zameranej navonok, z práce s ľuďmi a snažíme sa zlepšovať každodennú kvalitu života v našom okolí, ale aj v širšom regióne Bratislavy. Tento cieľ sa usilujeme dosiahnuť pomocou organizovania nápaditých osvetových kampaní, realizáciou kultúrnych, športových a ekologických podujatí. K športovým podujatiam sme organizovali bezplatnú hodinu Jógy 2x do týždňa v Sade J.Kráľa a napríklad aj bezplatný beh okolo jazera Draždiak

PETRŽALSKÁ ZABÍJAČKA

Mať dobré susedské vzťahy je pre nás dôležité. Často k nim môžu pomôcť aj nenápadné akcie, na ktorých sa susedia vedia porozprávať a lepšie spoznať. Podobných podujatí nemôže byť nikdy dosť. V novembri sme preto organizovali hody medzi panelákmi na trhovisku Mlynarovičová. Podujatie, na ktorom sa nám podarilo spojiť vidiecku atmosféru hodov s klobáskami a mestský sídliskový život prilákalo približne 50 ľudí. Stretli sme sa, porozprávali a tiež sme ochutnali gurmánske špecialitky. Ak ste neboli, neľutujte. Na jeseň si to zopakujeme.

EKOBRIGÁDA / SKATEPARK

Okrem najbližšieho okolia chorvátskeho ramena sa snažíme čistiť aj plochy v jeho blízkosti. V októbri sme vyčistili Skate Park. Aby to nebola nuda, i-Riders nám popri tom ukázali pár trikov v in-line skatingu. Čistili sme my, mladí dobrovoľníci aj miestni seniori a klienti domova sociálnych služieb Kampíno. Medzigeneračné upratovanie má svoje čaro.

CHORVÁTSKE RAMENO

Ako dominantný prírodný prvok Petržalky vnímame Chorvátske rameno. Je to rekreačná a oddychová zóna. Aj napriek tomu často pláva na hladine ramena veľké množstvo odpadkov a v niektorých častiach pripomína skôr smetisko. To sa nám samozrejme nepáči a tak sa stalo čistenie Chorvátskeho ramena už našim tradičným podujatím. Minulý rok sme ho čistili trikrát. V máji sme vyčistili najjužnejšiu časť ramena od polikliniky ProCare až po čistiareň odpadových vôd.

KOCKY 851

Medzi panelákmi na Romanovej ulici sú pozostatky stožiaru vysokého napätia, ktoré vytvárajú betónové kocky 150 x 150 x70 cm, kde sa často stretávajú mladí ľudia. Projekt KOCKY 851 vznikol z iniciatívy Petra Gajdu a Martina Machalu. Kocky namaľovali sýtymi živými farbami a oživili tak prostredie. Mladá Petržalka im pri projekte pomohla. Ako predlohu sme použili Rubikovu kocku, hraciu kocku a kocku zloženú zo skladačky puzzle.

PETRŽALSKÉ GRAPHITTI

So vzdelávacím centrom Freedu sme vytipovali stenu na bočnej fasáde školy na Hálovej a získali povolenie na legálne graffiti. Umelecký návrh a graffiti pre nás urobil petržalský umelec AC One. Ako povedal, je to sociálna maľba. Rozhodli sme sa, že budeme hľadať ďalšie vhodné plochy na grafické skultúrnenie. Ak také poznáte, radi si necháme poradiť. Čoskoro chystáme sprayersku Jam Session…

BEDEKER

Petržalský fotograf Martin Kleibl vydal brožúrku Petržalský bedeker a Mladá Petržalka mu s tým pomohla. Brožúrka mapuje históriu, pamiatky, umelecké diela a rôzne zaujímavosti Petržalky. Oboznámi so zaujímavosťami, okolo ktorých možno dennodenne chodíme, ale nepoznáme ich príbeh. Bedeker je určený nielen Petržalčanom, ale aj návštevníkom. Brožúrku rozdávame aj na našich akciách. V budúcnosti ju chceme vydať aj v angličtine.

LIBERATION PETRŽALKA

Na rozdiel od Bratislavy, ktorá bola súčasťou vojnového Slovenského štátu sa Petržalka dostala do područia nacistickej Tretej ríše. Z tohto dôvodu je jej oslobodenie datované o deň neskôr ako oficiálne oslobodenie Bratislavy, a síce na 5. apríla 1945. Pri tejto významnej historickej príležitosti Mladá Petržalka usporiadala spomienkovú jazdu na motorkách, ktorej cieľom bol bunker BS-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici. Podujatie doplnil sprievodný program pre rodiny s deťmi: účastníci mali možnosť súťažiť v streľbe zo vzduchovky, hode granátom na cieľ, či si vyskúšať plynové masky a plnú poľnú. Poďakovanie patrí v prvom rade všetkým účastníkom: motorkárom, nemotorkárom, seniorom aj rodinám s deťmi. Špeciálne by sme chceli vyzdvihnúť aj profesionalitu spoluorganizátora – občianskeho združenia Zachráňme Petržalské bunkre.

PETRŽALSKÉ GRAPHITI 2

Ešte v rámci MDD sme spolu s našimi dobrovoľníkmi vyzdobili Materskú školu na Rovniankovej ulici v Petržalke. Deti sa veľmi tešili, takže budú do škôlky chodiť ešte radšej. O to viac sa tešíme tejto zmene.

PETRŽALSKÉ GRAPHITI 3

Pri zastávke Jirásková sme bádali starý, zničený múr. Tak sme to využili a trošku sme ho skrášlili vymaľovaním.

Written by Mlada Petrzalka

No Comments

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2015 MLADÁ BRATISLAVA